2024. okt 30.

Profi álmodozó és hiszékeny barát

írta: Obreczán Brigitta
Profi álmodozó és hiszékeny barát

Az agyad nem ismeri a tréfát, mindent elhisz, amit elképzelsz.

blog_2.png

Csukd be a szemed és képzeld el, hogy nyertél a lottón! Most nyisd ki a szemed és puff, már milliomos is vagy! Oké, a lottónyeremény lehet, hogy nem varázsolódik oda, de az agyad elég sok mindent elhisz, amit elképzelsz – és nem tesz különbséget aközött, hogy mi valódi, és mi az ami csak a fejedben zajlott le. 

Ez a képesség néha csodákat művel, néha viszont egész vicces félreértésekhez vezet. Például, ha álmodban kibékültél egy kollégáddal, akivel tegnap összevesztél és másnap már tök barátságos vagy vele, ő meg csak néz rád furán, mert nem érti, mi ez a hirtelen jött kedvesség. Az agyad egyértelműen úgy véli, hogy „lezártuk a dolgot” – hiszen álmodban már megtörtént! (Az ennél huncutabb álmokról nem is beszélve…) 

Az agyunk elképesztő módon képes reagálni a képzeletünk által generált képekre és érzésekre. Ha például egy vizsgadrukkra gondolsz, az agyad máris stresszt termel, mintha tényleg ott lennél a vizsgahelyzetben. Fordítva is működik: ha elképzeled, hogy nyugodt és magabiztos vagy, az agyad azt gondolja, hogy „minden oké, simán menni fog!” 

Ha vágyott céljaidat élénken, pozitívan, már elért állapotként képzeled el és teljességgel bele tudod érezni magad, az agyad már most kapcsolatba kerül ezekkel az élményekkel. Például, ha vizualizálod magad amint lefogyva szaladgálsz a tengerparton, átérzed, átéled ezt a fitt, egészséges, “jól vagyok” érzést, akkor az agyad elhiszi és elkezd olyan szokások felé terelni, amikkel megvalósíthatod a vágyott állapotot. Nem, nem leszel máris vékony, amikor kinyitod a szemedet és nem, nem elég egyszer vizualizálni. Hiába képes csodákra az agyad, sajnos melózni kell vele és kitartóan gyakorolni. És a vizualizáció tényleg segítség lehet céljaink elérésében, az önbizalom növelésében vagy akár egy nyugodt, kiegyensúlyozott lelkiállapot elérésében.

blog_2_1.png

Szóval, ha legközelebb feszült vagy, képzeld el, hogy épp egy békés nyugodt helyen vagy például egy tóparton – még akkor is, ha a valóság kicsit sem békés. Az agyad hinni fog neked, és néha ennyi is elég ahhoz, hogy jobban érezd magad. Még jobb, ha nem stresszes helyzetben kezdesz próbálkozni, hanem minden nap leülsz 5-10 percre, becsukod a szemed, veszel néhány mély levegőt és egy békés tópartra képzeled magad. Stresszhelyzetben az agyad pontosan tudja majd, hogy hova térjen vissza a békéért. 

Mire vársz? Indulás a tóhoz!

blog_1_1.png

Szólj hozzá